7 nätters kryssning från/till USA - Florida - Miami
Rederi: Royal Caribbean Cruise Line | Fartyg: Allure of the Seas































Krydstogt nr. 90604
Om företaget och fartyget
- Mycket hög servicenivå
- Fantastiska gastronomiska upplevelser
- Prisbelönt underhållning – bland annat i samarbete med Dreamworks
- Lämpligt för barnfamiljer
- Har världens största kryssningsfartyg
- Nyskapande och innovativa fartyg
Cabin Categories
- No Data Available
Symbols
- No Data Available
Däck Facilities
- No Data Available
Om fartyget
Allure of the Seas togs i bruk 2010 och är det andra fartyget i Royal Caribbeans Oasis-klass. Det imponerande skeppet är ett av världens största kryssningsfartyg och har plats för över 5000 passagerare.
Fartyget är har sju stadsdelar med totalt sju temaområden som har faciliteter och aktiviteter man aldrig förr skådat. Promenera t.ex i det imponerande utomhusområdet Central Park, med öppna ytor, lugna gångstigar, butiker, konstgalleri, konserter och gatuunderhållning, eller ta en tur i den första karusellen till havs i nöjesområdet Boardwalk.
De minsta kan plaska i vattenparken för barn eller träffa de populära figurerna från t.ex Shrek, Madagaskar och Kung Fu Panda.
På kvällen kan man uppleva den fantastiska Broadway-föreställningen Chicago, imponerande isshower, vattenshow i Aqua Theater eller bara njuta av gastronomi i världsklass i någon av de många restaurangerna.
Restauranger (som ingår i priset)
- Windjammer Market Place (buffet)
- Adagio Dining Room i tre våningar (a la carte)
- Park Café
- Boardwalk Donut Shop
- Sorrento´s Pizza med sandwich, pizza och snacks
Rumsservice ingår i priset, en mindre avgift tillkommer dock vid beställningar mellan kl 24-05.
Specialrestauranger (mot tillägg)
- Seafood Shack
- 150 Central Park
- Chops Grill (köttrestaurang)
- Samba Grill Brasilian Steakhouse
- Giovanni´s Table
- Cupcake Cupboard
- Gourmetbageri i vintagestil
- Izumi Asian Cuisine (sushi)
- Starbucks Coffe
- Johnnys Rockets (amerikansk)
Barer och lounger
- 22 barer, lounger och caféer
Spa, relax och sport
- 2 klätterväggar
- Vitality At Seas spa & fitnesscenter
- Sportdäck med löparbana och basketboll
- 2 surfing simulatorer
- Linbana
- Minigolf
- Frisersalong
Underhållning
- Taxfreebutiker
- Inomhus 3D-bio
- Utomhusbio
- Kasino
- Teater
- Barn- och tonårsklubb
- Skridskoshow/skridskobana
- Internetcafé
- Spelhall
- Bord för kortspel
- Trådlöst internet (mot avgift)
- H2O Zone – vattenpark för barn
- Bibliotek
- Konstgalleri
Pooler
- 4 pooler
- 10 jacuzzis varav 2 med havsutsikt
Insideshytt
Storlek: 17 m2 utan fönster
Insideshytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Insideshytt med Promenadutsikt
Storlek: 19 m2
Insideshytterna med utsikt mot Royal Proomenade som ligger mitt på fartyget är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Insides Familjehytt
Storlek: 26 m2 utan fönster
Insides Familjehytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar, två våningssängar och en bäddsoffa och har totalt plats för 6 personer
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Utsideshytt med fönster
Storlek: 18 m2
Hytter med stort fönster mot havet är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Utsideshytt med fönster och Central Park utsikt
Storlek: 20 m2
Hytterna har fönster med utsikt över den nya revolutionerande Central Park som ligger mitt på fartyget. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Utsideshytt med fönster och Boardwalk utsikt
Storlek: 19 m2
Hytterna har fönster med utsikt över fartygets Boardwalk som är familjeområdet ombord med många matställen butiker och karuseller. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Utsides Familjehytt med fönster
Storlek: 27 m2
Utsides Familjehytterna är utrustade med en dubbelsäng och ett soff-område med bäddsoffa och två extrasängar som kan fällas upp. Hytterna har totalt plats för 6 personer
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med dusch, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Balkonghytt med havsutsikt
Storlek: 18 m2 och 5 m2 balkong
Balkonghytter är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, minikylskåp, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Balkonghytt med Central Park utsikt
Storlek: 18 m2 och 5 m2 balkong
Balkonghytterna har utsikt över den nya revolutionerande Central Park som ligger mitt på fartyget. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, minikylskåp, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Balkonghytt med Boardwalk utsikt
Storlek: 18 m2 och 5 m2 balkong
Balkonghytterna har utsikt över fartygets Boardwalk som är familjeområdet ombord med många matställen butiker och karuseller. Hytterna är utrustade med en dubbelsäng eller två enkelsängar.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, minikylskåp, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Familjehytt med balkong
Storlek: 27 m2
Familjehytterna med balkong kan rymma upp till sex personer och är utrustade med en två enkelsängar som kan göras om till en dubbelsäng, två extrasängar som kan fällas upp och en bäddsoffa.
Interiör: mindre soffgrupp, tv, telefon, toalett med dusch eller badkar, makeup bord med hårtork, minikylskåp, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Junior Suite
Storlek: 28 m2 med 8 m2 balkong
Junior Suiterna är rymliga, lyxigt inredda och utrustade med toppmoderna faciliteter, privat balkong och en dubbelsäng eller två enkelsängar. Några av suiterna rymmer upp till fyra personer.
Interiör: Soffgrupp, tv, telefon, minibar, toalett med badkar, makeup bord med hårtork, garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Grand Suite
Storlek: 37 m2 med 10 m2 balkong
Grand Suiter är mycket rymliga och lyxigt inredda. Dom har plats till fyra personer.
Interiör: Soffgrupp/vardagsrum, tv, telefon, minibar, toalett med badkar, två handfat, makeup bord med hårtork, stora garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Royal Family Suite
Storlek: 58 m2 med 24 m2 balkong
Royal Family Suiter är rymliga, lyxigt inredda och utrustade med toppmoderna faciliteter. Suiten har två sovrum med två enkelsängar som kan göras om till queensizesängar samt extra sovrum som gör att hytten kan ta upp till åtta personer.
Interiör: Telefon, 2 st tv, makeup bord med hårtork, minibar, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Owners Suite
Storlek: 55 m2 med 24 m2 balkong
Owners Suiter är lyxigt inredda med toppmoderna faciliteter och har en dubbelsäng eller två enkelsängar. Suiten har privat balkong med bord och stolar, concierge service, tillgång till privat lounge och personlig service vid beställningar ingår.
Interiör: vardagsrum med bord och soffa, tv, radio, telefon, toa med badkar och två handfat, minikylskåp, hårtork, stora garderober, värdeskåp och 110/220 V uttag.
Crown Loft Suite
Storlek: 54 m2 med 11 m2 balkong
Denna nya suite-kategori är i två våningsplan och har en fantastisk panoramautsikt. Huvudsovrummet och badrum ligger på andra våningen och är utrustat med en dubbelsäng eller två enkelsängar. På första våningen finns en bäddsoffa. Suiten har plats för upp till 4 personer.
Interiör: Matsal med bar, vardagsrum, skrivbord, toa med dusch, hårtork, tv, radio, minikylskåp, värdeskåp.
Aqua Theater Suite
Storlek: 67-82 m2 med 61-77 m2 balkong
Dessa rymliga nya suiter ligger i aktern på fartyget och har havsutsikt samt utsikt över den nya Aqua Theater. Suiterna är utrustade med två sovrum med dubbel- eller enkelsängar, samt sängar som kan fällas upp. Man kan vara max åtta personer i suiten.
Interiör: sminkbord i båda sovrummen, vardagsrum med bäddsoffa, matsal, underhållningscenter, bubbelbad, badkarhårtork, tv, radio, telefon, minikylskåp och värdeskåp. Balkongen är mycket rymlig och har bord och stolar.
Sky Loft Suite
Storlek: 72 m2 med 41 m2 balkong
Sky Loft Suiten är i två våningsplan och har en fantastisk panoramautsikt. Första och andra våningen och är utrustade med ett sovrum som innehåller en dubbelsäng och samt bad.
Interiör: vardagsrum med matsal och bar samt bäddsoffa finns på första våningen, garderober finns på båda våningar,. Hårtork, tv, radio, telefon, minikylskåp och värdeskåp. Privat möblerad balkong.
Presidential Suite
Storlek: 114 m2 med 47 m2 balkong
Presidential Suite är en av de största suiterna och den har plats till upp till 14 personer. Observera att man måste vara en grupp på minst 8 personer för att få boka denna hytt.
Suiten har två huvudsovrum med dubbel- eller enkelsängar och två badrum med badkar. Dessutom finns det två sovrum med våningssängar samt badrum.
Interiör: suiten har egen matsal med bar och ett vardagsrum med bäddsoffa samt tv, hårtork, radio, telefon, minikylskåp och värdeskåp. Den privata möblerade balkongen har jacuzzi och bar.
Royal Suite
Storlek: 127 m2 med 85 m2 balkong
Royal Suiten är mycket rymlig och har ett stort sovrum med queensize säng samt vardagsrum. Toaletten har dusch, badkar, två handfat och en bidé. Suiten har också ett vardagsrum med bäddsoffa, ett extra badrum med dusch, underhållningscenter, matsal med bar och piano. Den rymliga privata balkongen har jacuzzi och matdel.
Interiör: hårtork, tv, radio, telefon, minikylskåp och värdeskåp.
Royal Loft Suite
Storlek: 152 m2 med 85 m2 balkong
Royal Loft Suite har två våningar med en fantastisk panoramautsikt från hela hytten. På andra våningen finns ett stort sovrum samt ett badrum som har dusch, badkar, två handfat samt en bidé.
Första våningen har fyra enkelsängar som kan göras om till två dubbelsängar samt ett badrum med dusch. Suiten har också en privat balkong med jacuzzi, matsal, vardagsrum med bäddsoffa och bar. Det finns garderober på båda våningar.
Interiör: suiten har också hårtork, tv, radio, telefon, minikylskåp och värdeskåp.
USA - Florida - Miami
Hamninformation Miami
Var lägger fartyget till?
När man påbörjar eller avslutar sin kryssning i Miami lägger fartygen till i Port of Miami.
Port of Miami – Dodge Island
1015 N. America Way
Miami, FL 33132
GPS-adress: 1015 N. America Way, Miami, Florida 33132
Transport till flygplats och centrum
Taxi
Från Miami International Airport till Port of Miami kostar ca 25 USD.
Från Miami International Airport till hotell på South Beach ca 35 USD.
Från Miami International Airport till hotell på North Miami Beach ca 40 USD.
Från Miami International Airport till Fort Lauderdale ca 80-100 USD.
Transfer/shuttle
Privat transfer kan ordnas från flygplatsen till de flesta hotell. MyCruise kan hjälpa till med att boka detta förutsatt att du bokat hotellet genom oss.
Transfer från flygplatsen till hotell på Miami Beach kostar ca 220 USD per person och transfer från flygplatsen till Fort Lauderdale ca 555 USD per person.
Valuta
Valutan i USA är dollar, USD. Vi rekommenderar att man växlar en mindre summa hemma att använda t.ex till taxi. Det finns uttagsautomater (ATM) och man kan betala med kreditkort i de flesta affärer, caféer och restauranger.
Förvaring av bagage
Bagage kan förvaras på Miami Airport (Central Terminal E, level 2). Priset är ca 4-17 USD beroende på väskans storlek. I Bayside Shopping Center finns bagageförvaring vid sidan om Bubba Gump Shrimp Co.
Parkering
Det finns parkering i Port of Miami och priset är från ca 20 USD per dygn.
Kollektivtrafik
Busslinjenätet täcker hela Miami och kan kombineras med gratis metro Metromover) som trafikerar centrala Miami. En enkelbiljett kostar ca 2 USD per person.
Bilhyra är billigt i Florida och är ett utmärkt alternativ om man t.ex vill besöka Everglades eller något av de stora shoppingcentra som finns.
Reseguide
Läs mer om Miami på http://www.miamiandbeaches.com/ eller på hamnbeskrivning Miami.
Det finns många tillvalsmöjligheter redan innan avresan om man vill skämma bort sig lite extra ombord. Här nedan kan du läsa mer om de olika tillvalen som kan göras på Royal Caribbeans fartyg.
Dryckespaket
När man åker med Royal Caribbean kan man välja om man vill köpa ett dryckespaket eller om man vill betala var gång man tar något ombord. Man kan välja mellan följande dryckespaket:
- Royal Replenish: USD 29 per person och dag (plus 18% i servicecharge) - Premium kaffe och te, mineralvatten på flaska, friskpressad apelsinjuice, coctails utan alkohol och läsk från automater.
- Premium dryckespaket: USD 70 per person och dag (plus 18% i servicecharge) - alla drinkar (upp till USD 12 per drink), öl, vin (upp till USD 12 per glas) samt läsk från automater, specialkaffe och te, mineralvatten på flaska samt friskpressad apelsinjuice.
- Mineralvattenpaket USD 12.99 per vuxen per dag (plus 18% i servicecharge) - Coca-Cola, Sprite, Fanta och Minute Maid tillgängligt i alla restauranger, barer och lounger. Från automater.
Prisnivå på drycker
Nedan ses en prislista för olika drycker ombord på fartygen (plus 15-18% servicecharge). Priserna är endast vägledande men ger en god indikation om nivån ombord.
- Sodavatten från ca 3 dollar
- Öl från ca 6 dollar
- Starksprit från ca 8 dollar
- Vatten på flaska ca 4 dollar
- Kaffe och te ca 3-4 dollar
- Cocktails från ca 12 dollar
- Vin på flaska från ca 38 dollar
Observera att man måste ha fyllt 21 för att bli serverad alkohol på Royal Caribbeans fartyg.
Det går inte att köpa dryckespaket till enskilda personer i hytten, alla i samma hytt måste köpa paketen. Dryckespaketen kan köpas ombord på fartygen eller på Royal Caribbeans hemsida när kryssningen är bekräftad. MyCruise kan dessvärre inte lägga dessa paket på bokningen.
Utflykter
När man är på kryssning besöker man alltid spännande och fascinerande ställen. Utflykter kan beställas på hemsidan eller ombord på fartygen. Läs mer om beställning av utflykter här
Andra tillval
Ombord på fartygen finns det möjlighet att köpa diverse wellness-behandlingar. Härnedan följer ett par prisexempel (med reservation för prisändringar):
- Hot stone terapi från ca 205 dollar (75min)
- Seaweed massage från ca 210 dollar (85min)
- Swedish massage från ca 140 dollar (50min)
Detta är bara en liten del av de behandlingar man kan välja mellan. Som regel är priserna ombord generellt mycket lika de vi är vana vid hemifrån.
I priset ingår:
- Kryssning
- Helpension
- Dricks (exkl. barservice)
- Vatten, kaffe, te & juice
- Rumservice i hytten 24/7
- Swimmingpool, jacuzzi, träningscenter och teater ombord
- Alla skatter och avgifter
I priset ingår inte:
- Flyg & transfer
- Andra drycker f. ex. öl, läsk, vin, drinkar, minibar i hytten etc.
- Måltider i specialrestaurangerna
- Utflykter & evt. försäkringar
Vi kan även boka flyg, hotell och hyrbil. Kontakt oss för mera information, efter att du hittat din hytt.
Våra priser och lediga platser uppdateras var 24:e timme. Vi reserverar oss för ändringar och utsålda kategorier.
Pris för barn gäller endast när barn reser med min. 2 fullt betalande i hytten.